A033D1DSR0-9R
Product type: A033D1DSR0-9R
Back-Up R-Rated Medium Voltage Fuse 3.3 kV DIN Mount Motor 9R Visual Indicator
RoHS Compliant
Description
Amp-Trap® R-Rated DIN style fuses are current-limiting, high interrupting rating fuses, intended for the short circuit protection of medium voltage motors and motor controllers. This product range offers North American R-Rated performance in the IEC 282-1 DIN mounting configuration of 442mm. R-Rated fuses are applied as back up fuses that have a minimum interrupting rating, and must be coordinated with overload relays in combination motor starters. Amp-Trap R-Rated, DIN type fuses are offered in voltage ratings of 3.3kV, 5.3kV and 7.2kV in ratings from 2R to 19R. All fuses within this product group are UL component recognized. DEFINITIONS: *R-Rating: R-Rated fuses are back-up fuses that operate as follows (Per ANSI C37.46-2000): An R-Rated fuse will melt in the range of 15 to 35 seconds at a value of current equal to 100 times the “R” rating *Back-up Current-Limiting Fuses: A back-up current-limiting fuse is a fuse that can interrupt any current between its rated minimum interrupting current and its maximum interrupting current. Back-up fuses are not designed or intended to open under overload conditions *Continuous Ampere Rating at 40°C: The continuous amp rating defines the thermal capability of the fuse per ANSI C37.46 and should not be the sole factor in fuse selection *Spring-Reinforced Clip MR45 & Spring Ref.# L096472 *Fuse-Holder: SI 24/442 Ref # K209424 In compliance with IEC 282-1, DIN standard 43625 *Note: Ratings above 19R may be achieved by paralleling fuses. Please consult factory for details
  • Fuses
  • 3.3 kV DIN Mount Motor
Contact Person
Thomas Hoffmann
sales@zwodltd.com
Payment
Bank TransferVisaMastercardPayPal
Worldwide shipping
DHLUnited Parcel ServiceFedEx ExpressTNT ExpressDB Schenker
Additional Information
Price: Please send request
Request Lead Time: app. 1 Day
Delivery Time: by agreement
Estimated delivery time to our warehouse in Berlin
Delivery Terms: FCA Berlin
individually for each client according to INCOM TERMS 2025
Multiples Of: 1
Product Specifications
Product AttributeAttribute Value
Weight5.956 KG / psc.
Commodity number
Country of origin
Dimensions (WxHxD)101.6x101.6x609.6 mm
EAN code782001325909
Product group123
Description Back-Up R-Rated Medium Voltage Fuse 3.3 kV DIN Mount Motor 9R Visual Indicator
Rated voltage AC UL 3300 V
Frequency (Hz) 50/60 Hz
AC or DC AC
Speed/Characteristic R-Rated
Mounting Clip
AC Max IR/Breaking Capacity: I1 100 kA
Indication System Yes
Indication System Type Visual Indicator
Connection/Terminal Material Silver-Plated Brass
Connection/Terminal Type Clip
Product Diameter 73.2 mm
Product Length 508 mm