A055D1DSR0-4R
Product type: A055D1DSR0-4R
Back-Up R-Rated Medium Voltage Fuse 5.5 kV DIN Mount Motor 4R Visual Indicator
RoHS Compliant
Description
Amp-Trap® R-Rated DIN style fuses are current-limiting, high interrupting rating fuses, intended for the short circuit protection of medium voltage motors and motor controllers. This product range offers North American R-Rated performance in the IEC 282-1 DIN mounting configuration of 442mm. R-Rated fuses are applied as back up fuses that have a minimum interrupting rating, and must be coordinated with overload relays in combination motor starters. Amp-Trap R-Rated, DIN type fuses are offered in voltage ratings of 3.3kV, 5.3kV and 7.2kV in ratings from 2R to 19R. All fuses within this product group are UL component recognized. DEFINITIONS: *R-Rating: R-Rated fuses are back-up fuses that operate as follows (Per ANSI C37.46-2000): An R-Rated fuse will melt in the range of 15 to 35 seconds at a value of current equal to 100 times the “R” rating *Back-up Current-Limiting Fuses: A back-up current-limiting fuse is a fuse that can interrupt any current between its rated minimum interrupting current and its maximum interrupting current. Back-up fuses are not designed or intended to open under overload conditions *Continuous Ampere Rating at 40°C: The continuous amp rating defines the thermal capability of the fuse per ANSI C37.46 and should not be the sole factor in fuse selection *Spring-Reinforced Clip MR45 & Spring Ref.# L096472 *Fuse-Holder: SI 24/442 Ref # K209424 In compliance with IEC 282-1, DIN standard 43625 *Note: Ratings above 19R may be achieved by paralleling fuses. Please consult factory for details
  • Fuses
  • 5.5 kV DIN Mount Motor
Country of origin
Dimensions (WxHxD)101.6x101.6x609.6 mm
EAN code782001325770
Product group123
Description Back-Up R-Rated Medium Voltage Fuse 5.5 kV DIN Mount Motor 4R Visual Indicator
Rated voltage AC UL 5500 V
Connection/Terminal Type Clip
Product Diameter 73.2 mm
Product Length 508 mm