A072B1D0R0-19R
Product type: A072B1D0R0-19R
Back-Up R-Rated Medium Voltage Fuse 7200VAC 19R Mounting: Bolted Style: D0R0 Visual Indicator Amp-Trap®
RoHS Compliant
Description
  • Fuses
  • 7.2 kV Bolt-On Mount Motor
Contact Person
Thomas Hoffmann
sales@zwodltd.com
Payment
Bank TransferVisaMastercardPayPal
Worldwide shipping
DHLUnited Parcel ServiceFedEx ExpressTNT ExpressDB Schenker
Additional Information
Price: Please send request
Request Lead Time: app. 1 Day
Delivery Time: by agreement
Estimated delivery time to our warehouse in Berlin
Delivery Terms: FCA Berlin
individually for each client according to INCOM TERMS 2025
Multiples Of: 1
Product Specifications
Product AttributeAttribute Value
Weight6.192 KG / psc.
Commodity number
Country of origin
Dimensions (WxHxD)101.6x101.6x603.2 mm
EAN code782001343255
Product group123
Description Back-Up R-Rated Medium Voltage Fuse 7200VAC 19R Mounting: Bolted Style: D0R0 Visual Indicator Amp-Trap®
Rated voltage AC UL 7200 V
Frequency (Hz) 50/60 Hz
AC or DC AC
Speed/Characteristic R-Rated
Mounting Bolted
AC Max IR/Breaking Capacity: I1 65 kA
Design Details 19R
Indication System Yes
Indication System Type Visual Indicator
Connection/Terminal Material Silver-Plated Copper
Connection/Terminal Type Bolted
Product Diameter 76.2 mm
Product Width 76.2 mm
Product Length 546.1 mm
Product Height 92.2 mm