A072B1DAR0-3R
Product type: A072B1DAR0-3R
Back-Up R-Rated Medium Voltage Fuse 7200VAC 3R Mounting: Bolted Style: DAR0 Visual Indicator Amp-Trap®
  • Fuses
  • 7.2 kV Bolt-On Mount Motor
Country of origin
Dimensions (WxHxD)139.7x114.3x714.2 mm
EAN code782001805166
Product group123
Description Back-Up R-Rated Medium Voltage Fuse 7200VAC 3R Mounting: Bolted Style: DAR0 Visual Indicator Amp-Trap®
Rated voltage AC UL 7200 V
AC Max IR/Breaking Capacity: I1 50 kA
Design Details 3R
Connection/Terminal Type Bolted
Product Diameter 76.2 mm
Product Width 76.2 mm
Product Length 489 mm
Product Height 92.2 mm