A072B2DAR0-18R
Product type: A072B2DAR0-18R
Back-Up R-Rated Medium Voltage Fuse 7200VAC 18R Mounting: Bolted Style: DAR0 Visual Indicator Amp-Trap®
  • Fuses
  • 7.2 kV Bolt-On Mount Motor
Product AttributeAttribute Value
Weight10.954 KG / psc.
Commodity number
Country of origin
Dimensions (WxHxD)193.5x79.2x492.3 mm
EAN code782001805227
Product group123
Description Back-Up R-Rated Medium Voltage Fuse 7200VAC 18R Mounting: Bolted Style: DAR0 Visual Indicator Amp-Trap®
Rated voltage AC UL 7200 V
Mounting Bolted
AC Max IR/Breaking Capacity: I1 50 kA
Design Details 18R
Connection/Terminal Type Bolted
Product Width 76.2 mm
Product Length 489 mm
Product Height 193.8 mm