A072B3D0R0-48X
Product type: A072B3D0R0-48X
Back-Up R-Rated Medium Voltage Fuse 7200VAC 48X Mounting: Bolted Style: D0R0 Visual Indicator Amp-Trap®
  • Fuses
  • 7.2 kV Bolt-On Mount Motor
Product AttributeAttribute Value
Weight18.597 KG / psc.
Commodity number
Country of origin
Dimensions (WxHxD)342.9x111.3x639.8 mm
EAN code782001343286
Product group123
Description Back-Up R-Rated Medium Voltage Fuse 7200VAC 48X Mounting: Bolted Style: D0R0 Visual Indicator Amp-Trap®
Rated voltage AC UL 7200 V
Mounting Bolted
AC Max IR/Breaking Capacity: I1 50 kA
Design Details 48X
Connection/Terminal Type Bolted
Product Width 76.2 mm
Product Length 546.1 mm
Product Height 193.8 mm