A072F1D0R0-2R
Product type: A072F1D0R0-2R
Back-Up R-Rated Medium Voltage Fuse 7200VAC 2R Mounting: Ferrule Visual Indicator Amp-Trap®
  • Fuses
  • 7.2 kV Ferrule Mount Motor
Product AttributeAttribute Value
Weight5.239 KG / psc.
Commodity number
Country of origin
Dimensions (WxHxD)108x99.1x457.2 mm
EAN code782001805067
Product group123
Description Back-Up R-Rated Medium Voltage Fuse 7200VAC 2R Mounting: Ferrule Visual Indicator Amp-Trap®
Rated voltage AC UL 7200 V
AC Max IR/Breaking Capacity: I1 50 kA
Design Details 2R
Connection/Terminal Type Ferrule
Product Diameter 76.2 mm
Product Length 403.4 mm