A072F2D0R0-18R
Product type: A072F2D0R0-18R
Back-Up R-Rated Medium Voltage Fuse 7200VAC 18R Mounting: Ferrule Visual Indicator Amp-Trap®
  • Fuses
  • 7.2 kV Ferrule Mount Motor
Product AttributeAttribute Value
Weight9.525 KG / psc.
Commodity number
Country of origin
Dimensions (WxHxD)203.2x98.6x454.2 mm
EAN code782001805135
Product group123
Description Back-Up R-Rated Medium Voltage Fuse 7200VAC 18R Mounting: Ferrule Visual Indicator Amp-Trap®
Rated voltage AC UL 7200 V
AC Max IR/Breaking Capacity: I1 50 kA
Design Details 18R
Connection/Terminal Type Ferrule
Product Width 76.2 mm
Product Length 403.4 mm
Product Height 162.8 mm