A1000132
Product type: A1000132 - 45DB120V100PT
High Voltage DIN Back-up fuse for Transformer Limitor® VDE T4 12kVAC IEC 100A d78mm, L292mm With Striker CPD 80N
Description
  • Fuses
  • Limitor®- PT Back-up Fuses, with Controlled Power Dissipation
Contact Person
Thomas Hoffmann
sales@zwodltd.com
Payment
Bank TransferVisaMastercardPayPal
Worldwide shipping
DHLUnited Parcel ServiceFedEx ExpressTNT ExpressDB Schenker
Additional Information
Price: Please send request
Request Lead Time: app. 1 Day
Delivery Time: by agreement
Estimated delivery time to our warehouse in Berlin
Delivery Terms: FCA Berlin
individually for each client according to INCOM TERMS 2025
Multiples Of: 1
Product Specifications
Product AttributeAttribute Value
Weight2.2 KG / psc.
Commodity number
Country of origin
Dimensions (WxHxD)70x65x370 mm
EAN code3605340453058
Product group122
Description High Voltage DIN Back-up fuse for Transformer Limitor® VDE T4 12kVAC IEC 100A d78mm, L292mm With Striker CPD 80N
Rated voltage AC IEC 12 kV
Ampere Rating 100 A
AC or DC AC
Fuse Size d=78mm L=292mm
Mounting Clip
Clearing I2t At Rated Voltage 200 kA²s
AC Max IR/Breaking Capacity: I1 63 kA
Min Interrupting Rating (MBC) 500 A
Design Details VDE T4
Indication System Yes
Indication System Type Striker
Connection/Terminal Material Silver-Plated Copper
Connection/Terminal Type Cylindrical
Product Diameter 78 mm
Product Length 358 mm
Body/Insulating Material Ceramic
Product Weight 2.2 kg
Power Dissipation at Rated Current Value 156 W