Q1006103
Product type: Q1006103 - 45DB120V100P-3
High Voltage DIN Back-up fuse for Transformer Limitor® VDE T4 12kVAC IEC 100A d88mm, L442mm With Striker Standard 80N
Description
  • Fuses
  • Limitor®- P Back-up Fuses, without Controlled Power Dissipation
Contact Person
Thomas Hoffmann
sales@zwodltd.com
Payment
Bank TransferVisaMastercardPayPal
Worldwide shipping
DHLUnited Parcel ServiceFedEx ExpressTNT ExpressDB Schenker
Additional Information
Price: Please send request
Request Lead Time: app. 1 Day
Delivery Time: by agreement
Estimated delivery time to our warehouse in Berlin
Delivery Terms: FCA Berlin
individually for each client according to INCOM TERMS 2025
Multiples Of: 1
Product Specifications
Product AttributeAttribute Value
Weight3.2 KG / psc.
Commodity number
Country of origin
Dimensions (WxHxD)110x100x560 mm
EAN code3605340483833
Product group122
Description High Voltage DIN Back-up fuse for Transformer Limitor® VDE T4 12kVAC IEC 100A d88mm, L442mm With Striker Standard 80N
Rated voltage AC IEC 12 kV
Ampere Rating 100 A
AC or DC AC
Fuse Size d=88mm L=442mm
Mounting Clip
Clearing I2t At Rated Voltage 220 kA²s
AC Max IR/Breaking Capacity: I1 32 kA
Min Interrupting Rating (MBC) 400 A
Design Details VDE T4
Indication System Yes
Indication System Type Striker
Connection/Terminal Material Silver-Plated Copper
Connection/Terminal Type Cylindrical
Product Diameter 88 mm
Product Length 508 mm
Product Weight 3.2 kg
Body/Insulating Material Ceramic
Power Dissipation at Rated Current Value 91 W