S1006128
Product type: S1006128 - 45DB175V100PT
High Voltage DIN Back-up fuse for Transformer Limitor® VDE T4 17.5kVAC IEC 100A d88mm, L367mm With Striker CPD 80N
Description
  • Fuses
  • Limitor®- PT Back-up Fuses, with Controlled Power Dissipation
Contact Person
Thomas Hoffmann
sales@zwodltd.com
Payment
Bank TransferVisaMastercardPayPal
Worldwide shipping
DHLUnited Parcel ServiceFedEx ExpressTNT ExpressDB Schenker
Additional Information
Price: Please send request
Request Lead Time: app. 1 Day
Delivery Time: by agreement
Estimated delivery time to our warehouse in Berlin
Delivery Terms: FCA Berlin
individually for each client according to INCOM TERMS 2025
Multiples Of: 1
Product Specifications
Product AttributeAttribute Value
Weight3.5 KG / psc.
Commodity number
Country of origin
Dimensions (WxHxD)100x95x560 mm
EAN code3605340484069
Product group122
Description High Voltage DIN Back-up fuse for Transformer Limitor® VDE T4 17.5kVAC IEC 100A d88mm, L367mm With Striker CPD 80N
Rated voltage AC IEC 17.5 kV
Ampere Rating 100 A
AC or DC AC
Fuse Size d=88mm L=367mm
Mounting Clip
Clearing I2t At Rated Voltage 200 kA²s
AC Max IR/Breaking Capacity: I1 63 kA
Min Interrupting Rating (MBC) 500 A
Design Details VDE T4
Indication System Yes
Indication System Type Striker
Connection/Terminal Material Silver-Plated Copper
Connection/Terminal Type Cylindrical
Product Diameter 88 mm
Product Length 433 mm
Product Weight 3.5 kg
Body/Insulating Material Ceramic
Power Dissipation at Rated Current Value 240 W