T1000149
Product type: T1000149 - 45DB240V100PT
High Voltage DIN Back-up fuse for Transformer Limitor® VDE T4 24kVAC IEC 100A d78mm, L442mm With Striker CPD 80N
Description
  • Fuses
  • Limitor®- PT Back-up Fuses, with Controlled Power Dissipation
Contact Person
Thomas Hoffmann
sales@zwodltd.com
Payment
Bank TransferVisaMastercardPayPal
Worldwide shipping
DHLUnited Parcel ServiceFedEx ExpressTNT ExpressDB Schenker
Additional Information
Price: Please send request
Request Lead Time: app. 1 Day
Delivery Time: by agreement
Estimated delivery time to our warehouse in Berlin
Delivery Terms: FCA Berlin
individually for each client according to INCOM TERMS 2025
Multiples Of: 1
Product Specifications
Product AttributeAttribute Value
Weight3.6 KG / psc.
Commodity number
Country of origin
Dimensions (WxHxD)65x60x540 mm
EAN code3605340453225
Product group122
Description High Voltage DIN Back-up fuse for Transformer Limitor® VDE T4 24kVAC IEC 100A d78mm, L442mm With Striker CPD 80N
Rated voltage AC IEC 24 kV
Ampere Rating 100 A
AC or DC AC
Fuse Size d=78mm L=442mm
Mounting Clip
Clearing I2t At Rated Voltage 125 kA²s
AC Max IR/Breaking Capacity: I1 63 kA
Min Interrupting Rating (MBC) 430 A
Design Details VDE T4
Indication System Yes
Indication System Type Striker
Connection/Terminal Material Silver-Plated Copper
Connection/Terminal Type Cylindrical
Product Diameter 78 mm
Product Length 508 mm
Body/Insulating Material Ceramic
Product Weight 3.6 kg
Power Dissipation at Rated Current Value 400 W