1FW6160-0VB10-2JD3
Product type: 1FW6160-0VB10-2JD3
TORQUE MOTOR, 878 NM, 110 RPM
RoHS Compliant
Description
SIMOTICS T torque motor; components 3-phase synchronous motor; integrated precision and power cooler; radial cable outlet; power cable 0.5m with connector size 1.5; signal cable 0.5m with M17 connector; diameter 440mm; Length 160 mm; max. torque 1430Nm; max. speed 110rpm; max. current 49A eff; with PTC130 and Temperature sensor Pt1000