3RT2344-1AK60
Product type: 3RT2344-1AK60
4NO CONT.,AC1:110A,110VAC50HZ/120V60HZ
RoHS Compliant
Description
contactor AC-1, 110 A, 400 V / 40 °C, 4-pole, 110 V AC, 50 Hz / 120 V, 60 Hz, auxiliary contacts: 1 NO + 1 NC, screw terminal, size: S3
  • Automation technology
  • Industrial controls
  • Switching devices
  • Contactors and contactor assemblies
  • Contactors for special applications
  • SIRIUS 3RT.3 contactors, 4-pole, up to 525 A
Contact Person
Thomas Hoffmann
sales@zwodltd.com
Payment
Bank TransferVisaMastercardPayPal
Worldwide shipping
DHLUnited Parcel ServiceFedEx ExpressTNT ExpressDB Schenker
Additional Information
Price: Please send request
Request Lead Time: app. 1 Day
Delivery Time: app. 25 Days
Estimated delivery time to our warehouse in Berlin
Delivery Terms: FCA Berlin
individually for each client according to INCOM TERMS 2025
Multiples Of: 1
Product Specifications
Product AttributeAttribute Value
Weight2.049 KG / psc.
Commodity number85364900
Country of originDE
Dimensions (WxHxD)146x137x174 mm
EAN code4047621027241
Product group41B
upc 804766785108
group code R711
metal factor LEO-----
quantity unit 1 Piece
product family SIRIUS 3RT.3 contactors, 4-pole, up to 525 A