3RT2535-1AK60
Product type: 3RT2535-1AK60
2NO+2NC CONTACTOR,AC3:18.5KW
RoHS Compliant
Description
power contactor, AC-3, 35 A, 18.5 kW / 400 V, 4-pole, 110 V AC, 50 Hz / 120 V, 60 Hz, main contacts: 2 NO + 2 NC, auxiliary contacts: 1 NO + 1 NC, screw terminal, size: S2
  • Automation technology
  • Industrial controls
  • Switching devices
  • Contactors and contactor assemblies
  • Contactors for special applications
  • SIRIUS 3RT25 contactors, 4-pole, 2 NO + 2 NC
Contact Person
Thomas Hoffmann
sales@zwodltd.com
Payment
Bank TransferVisaMastercardPayPal
Worldwide shipping
DHLUnited Parcel ServiceFedEx ExpressTNT ExpressDB Schenker
Additional Information
Price: Please send request
Request Lead Time: app. 1 Day
Delivery Time: app. 25 Days
Estimated delivery time to our warehouse in Berlin
Delivery Terms: FCA Berlin
individually for each client according to INCOM TERMS 2025
Multiples Of: 1
Product Specifications
Product AttributeAttribute Value
Weight1.2 KG / psc.
Commodity number85364900
Country of originDE
Dimensions (WxHxD)82x142x122.5 mm